
Biuro Porad Obywatelskich w Skierniewicach należy do:
Związku Biur Porad Obywatelskich
Bezpłatne porady prawne i obywatelskie:
zbpo.org.pl
Inkubator: Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych
„Wspólna Troska”
Biuro Porad Obywatelskich w Skierniewicach
O nas
BPO w Skierniewicach jest miejscem, w którym każdy bez względu na wiek, płeć, narodowość, wykształcenie, status majątkowy może uzyskać bezpłatną, rzetelną poradę lub informację obywatelską oraz mediację.
Naszym celem jest pomaganie osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują porad w sprawach:
- mieszkaniowych,
- rodzinnych,
- świadczeń socjalnych,
- świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
- zadłużenia/ upadłość konsumencka.

Nasi doradcy pomagają klientom zrozumieć prawne sformułowania, omawiają obowiązujące przepisy, udostępniają wzory pism procesowych, udzielają informacji poprzez wskazanie specjalisty, instytucji lub organizacji właściwej dla załatwienia sprawy. Proponują wachlarz rozwiązań w zgłaszanych sprawach, jednak to klient samodzielnie decyduje o dalszym postępowaniu w sprawie, którą zgłasza. Doradca stara się tak przygotować klienta aby mógł samodzielnie rozwiązać swój problem. Mediatorzy natomiast przeprowadzą bezpłatną mediację w sprawach rodzinnych.

Poradnictwo
Porada obywatelska polega na:
- wyszukaniu w posiadanych zasobach informacyjnych różnych możliwości rozwiązania problemu
- przedstawieniu klientowi możliwych rozwiązań i ich konsekwencji
- wsparciu klienta w dokonaniu wyboru sposobu postępowania z poszanowaniem jego samodzielności w podejmowaniu decyzji
- w razie potrzeby sporządzaniu wspólnie z klientem planu działania
Informacje udzielane są w sprawach:
- niepełnosprawności
- obywatela a instytucji
- spadkowych
- konsumenckich
- stosunków międzyludzkich
- własności
- zadłużeń i upadłości konsumenckiej
Informacja obywatelska polega na:
- wskazaniu specjalisty, instytucji lub organizacji właściwej dla załatwienia sprawy
- wyjaśnieniu obowiązującego trybu postępowania i podstawowych pojęć
- wskazaniu przepisów mających zastosowanie w sytuacji klienta
Zasady poradnictwa obywatelskiego:
- otwartość na każdą osobę potrzebującą pomocy
- poufność powierzonych informacji
- bezpłatność porad
- bezstronność doradców
- niezależność: kierujemy się wyłącznie dobrem klienta
- samodzielność klienta w podejmowaniu ostatecznej decyzji
- aktualność i rzetelność informacji
Bezpłatne mediacje
Na czym polega mediacja?
Jest to próba rozwiązania sporu w sposób ugodowy i satysfakcjonujący zaangażowane strony. Pomoc w tym świadczy mediator, neutralna wobec stron osoba trzecia, posiadająca specjalne przygotowanie do tego, by pomóc zrozumieć jakie podłoże sporu oraz istotne interesy każdej ze stron, które warunkują możliwość osiągnięcia porozumienia, a także na jakiej płaszczyźnie może nastąpić zbliżenie stanowisk. Może dotyczyć sporów powstałych w wyniku każdego popełnionego przestępstwa i czynu zabronionego, popełnionego przez nieletniego wszelkich konfliktów małżeńskich lub rodzinnych oraz spraw cywilnych, pracowniczych i gospodarczych, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody. Z reguły jest prowadzona w formie sesji - rozmów stron w obecności mediatora, może również odbywać się w formule indywidualnych spotkań mediatora ze stronami konfliktu, szczególnie w tej jego fazie, gdy z uwagi na zbyt duży poziom negatywnych emocji, brak jest możliwości wspólnego spotkania.
Jakie standardy obowiązują w procesie mediacji?
Mediacja opiera się na:
- Zasadzie dobrowolności uczestnictwa, wynikającej z chęci osiągnięcie porozumienia w sporze oraz swobody wyboru mediatora przez strony konfliktu. Zgoda w tych zakresach musi być utrzymana do końca postępowania. Z tej przyczyny najlepiej jest podjąć taką próbę jeszcze przed wszczęciem sprawy sądowej, wówczas wszystkie kwestie związane z zakresem, miejscem, wyborem mediatora oraz czasem trwania mediacji zależą od umowy pomiędzy stronami sporu.
- Zasadzie neutralności mediatora oraz miejsca prowadzenia mediacji. Mediator w całym procesie mediacyjnym zachowuje bezstronność, nie narzuca żadnych rozwiązań, ale i nie dąży do osiągnięcia celu w postaci porozumienia pomiędzy stronami, ugoda stanowi efekt wypracowany przez same strony. Mediacja jest prowadzona w taki sposób, aby ewentualna nierównowaga stron nie miała wpływu na jej przebieg i ostateczny wynik.
- Zasadzie pełnej kontroli stron, to strony decydują o wszystkich istotnych elementach mediacji, jej zakresie, ilości sesji, ugodzie i jej treści.
- Zasadzie pełnej poufności, brak możliwości wykorzystania informacji w innego rodzaju postępowaniach.
Jakie są zalety mediacji?
Mediacja:
- Prowadzi do ostatecznej likwidacji sporu - orzeczenie sądowe autorytatywnie rozstrzyga spór, ale nie zawsze go rozwiązuje w sposób akceptowany przez strony, co sprawia, że nie znikają problemy stanowiące przyczynę konfliktu.
- Istotnie skraca czas konfliktu - eliminując konieczność prowadzenia postępowań sądowych, poddawania się długotrwałym, sformalizowanym, rygorystycznym i nie zawsze zrozumiałym procedurom, prowadzenia dowodów, wnoszenia środków odwoławczych od wydanych orzeczeń, prowadzenia egzekucji. W przypadku mediacji umownej wola stron jej czas trwania, w przypadku mediacji wynikającej z postanowienia sądu, sprawach nieletnich nie powinna trwać dłużej niż 6 tygodni, na w pozostałych sprawach, nie powinna trwać dłużej niż miesiąc, jednak na zgodny wniosek stron może być przedłużona.
- Daje możliwość kontroli nad efektem końcowym - orzeczenie sądu jest wydawane przez organ państwa wykonujący jego konstytucyjne uprawnienie wymierzania sprawiedliwości i nie zawsze pozwoli zrealizować interes strony sporu.
- Znacznie obniża koszty „obsługi" sporu - koszt mediacji stanowi wynagrodzenie mediatora, koszty wynikające z postępowania sądowego są związane z uiszczeniem opłaty sądowej związanej z wniesieniem sprawy lub składaniem środków odwoławczych ( w sprawach cywilnych i gospodarczych 5% wartości roszczenia / inna kwota wynikająca z przepisów ), kosztami postępowania dowodowego - opinie biegłych lub instytutów naukowych, kosztami pomocy prawnej - wynagrodzenia pełnomocników, kosztami egzekucyjnymi.
- Przerywa bieg przedawnienia roszczenia - co oznacza, że wszczęcie i prowadzenie mediacji nie stanowi ryzyka braku późniejszej możliwości dochodzenia żądania na drodze sądowej.
- Zatwierdzona przez sąd ugoda mediacyjna ma moc ugody sądowej - co oznacza, że nie można się z niej wycofać w sposób dowolny, a w przypadku braku chęci jej realizacji w przypadkach nadających się do egzekucji wynikających z niej obowiązków być zaopatrzona w klauzulę wykonalności i być realizowana na drodze przymusu państwowego przez organ egzekucyjny.
Projekty
- „Skierniewicki CUŚ” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Realizowany jest w okresie od 2019-04-01 do 2022-03-31, zgodnie z umową nr RPLD.09.02.01-10-B060/18-00 z dnia 4 kwietnia 2019 roku.
- „BIURO PORAD OBYWATELSKICH” współfinansowany jest przez Związek Biur Porad Obywatelskich w Warszawie w ramach udzielonego grantu realizowany od 27.XII, 2021 r. do 31.XII.2022r.
Kontakt
Dane adresowe:
96-100 Skierniewice
ul. Batorego 64H
(dojazd autobusami miejskimi - linie 1,3,7,10)
tel. 725 707 888
e-mail: biuro@bpo-skierniewice.pl
kierownik: Grażyna Socha
PRZYJĘCIA INTERESANTÓW /PO WCZEŚNIEJSZYM USTALENIU TERMINU POD NR.TELEFONU 725 707 888/